× Beskrivelser af medlemmernes egne (ikke klubbens) ferieture, planlagte såvel som afholdte, til inspiration for andre.

På svingtur til Alperne

13 sep 2017 15:50 - 13 sep 2017 15:52 #23403 af LarsM
Hej med jer

Jeg har skrevet en lille historie om en netop overstået svingtur til Alperne. Turen inkluderede blandt andet det legendariske Stelvio pas, overnatning på et næsten spøgelsesagtig hotel, en tur til MX5érens mekka I.L Motorsports og perioder med store mængder regn :woohoo:

http://mx5club.dk/laesestof/ferieture/inspiration/384-pa-svingtur-til-alperne-2017

Bedste hilsener
LarsM
Følgende bruger(e) sagde tak: CEV-Hammel, Mogens Gemmer, Helge, Niels - Voel, Harlou, SHM, Tom - Breje, HNC, EKM, Niels og denne bruger har 18 andre Tak
14 sep 2017 05:08 #23405 af KurtS
Hej Lars
Super læsning - hvis du tænker på en anden alpetur hører vi meget gerne om den - det står også på vores ønskeliste.
Mange hilsner
KurtS

Limited Edition 2,0 NC Roadster 2006 - Tornado Red Metallic
Følgende bruger(e) sagde tak: løven, LarsM
18 sep 2017 17:36 #23415 af Stang
Hej Lars,
Det lyder til at have været en meget vellykket tur i alperne - jeg hørte jo også jeres malende beskrivelser i går på vej til Næstved. Jeg er ked af, at jeg ikke var med, så kunne jeg jo have fået solskin på min fødselsdag den 4/9 :( . I stedet fik jeg øsende regnvejr i lille Danmark. Imponerende størrelse på wienerschnitzlen - meen i sidste uge fik jeg altså en større en på en kro lige syd for Lemvig. Den ragede ud over tallerkenkanten på begge sider af en meget stor tallerken. Desværre kan jeg ikke dokumentere det med et billede. Jeg har sammen med min hustru i nogen år gået og ønsket mig en tur over alperne. Hvis nogen overvejer at gentage successen næste år f.eks. i slutningen af august, så er vi interesserede. Jeg ville dog være fristet til at tage biltoget til Lörrach eller Innsbruck i stedet for motorvejene ned gennem Tyskland.
Mange hilsner
Ole

ND 1,5 Edition 2015 Soul Red Metallic
Følgende bruger(e) sagde tak: kem, LCollstrup, løven, LarsM
19 sep 2017 07:43 #23417 af kem
Ja en gentagelse af Alpeturen er altid med i overvejelserne når ferien skal planes. Måske i 18. Hvem ved.

Blålyn & 仲間
Bilag:
Leveret af Kunena Forum